Proč jsem se rozhodl začít psát blog | Web Kremeň

Nepovažuji se za zdatného spisovatele, ale rád bych se s Vámi pravidelně dělil o své zkušenosti z praxe programátora webových stránek.

Pracují se svojí manželkou Marcelou – tímto Tě zdravím – na vytváření webových stránek.

Používáme redakční systém WordPress, se kterým jsem se začal seznamovat někdy v roce 2015. Od té doby už proteklo hodně vody v nedalekém Labi a z tápajícího začátečníka jsem se dostal k pokročilému užívání.

Je pravda, že neumím naprogramovat novou šablonu nebo plugin, ale také proč, když jsou jich na netu tisíce. A hodně kvalitních je free. Šablony najdete je například zde a pluginy třeba tady.

Já se na podnět článků na webu wplama.cz začal plně věnovat šabloně DIVI, která mi plně vyhovuje v 90% všech projektů. Nebráním se ani jiným, ale vyhovují mi spíše tzv. blank šablony například BlankSlate, kde můžu stavět na zelené louce.

Trochu z mé minulosti

Na následujících řádcích bych se Vám rád trochu představil.

Standa Kremeň

Jmenuji se Standa Kremeň letos mi je 51 let a jak jistě poznáte z mého příjmení, mám kořeny na východ od Moravy.

Svoje programátorské začátky se datují někdy kolem roku 1982, kdy mi táta za nemalý peníz koupil v tehdejším TUZEXU mikropočítač SORD M5, na kterém jsem začal pronikat do tehdy běžného jazyka Basic.

Je zajímavé, že jsem spíše rozebíral zdrojový kód tehdy 32 kB operačního systému, než bych hrál nějaké hry. Ty nehrají dodnes. Ne proto že bych proti nim něco měl, ale jaksi mi nic neříkají.

První PC 286 jsem koupil manželce na účetnictví někdy kolem roku 1994.

Linuxové období

Postupem času se na scéně začal objevovat Linux a jeho různé klony. Úplně jsem tomuto světu propadl. Nejsem zarytý Linuxák, na práci používám Win10 a hrubou verzi tohoto příspěvku píší v postýlce pod dekou na Androidu.

Vyzkoušel jsem několik distribucí od Red Hatu (původně Fedora) po Debian, který mi seděl asi nejvíce.

Navíc mi tato moje „večerní škola Linuxologie“ pomohla najít skvělé zaměstnání s Debianem na desktopu.

Pracovní zkušenosti

Pracoval jsem v jedné firmě s monitorovacím systémem pro provozovatele lokálních kabelových televizí s poskytováním internetu po kabelu.

Dále jsem se spolupodílel na VoIP telefonií pro naši firmu a měl jsem na starosti vyvinout firemní portál, kde by byli k dispozici všechny firemní data.

Nemoc a co dál?

Tuto práci mi však nebylo souzeno dokončit, protože zasáhla „vyšší moc‘ v podobě chronické nemoci a následný odchod do důchodu.

Marcela Kremeňová

Po pár letech jsem se dal relativně do pořádku a jak jsem zmínil, pustili jsme se s mojí drahou polovičkou do světa webových stránek a marketingu.

Je úžasné sledovat, jak jde vývoj technologií rychle dopředu. Co platilo tehdy, je dnes passé. Chceme-li zůstat v obraze, musíme se neustále vzdělávat.

Proto jsem založil i tento blog, abych se s Vámi podělil o svoje zkušenosti.

Nečekejte odjinud opsané návody na to či ono, toho je plný Google. Budu se snažit přinést sám sebe a svoje dojmy.

Gutenberg a závěr

Johann Gutenberg
Johann Gutenberg

Jako první námět příštího článku jsem si vybral editor Gutenberg pro WordPress. Je to novinka, která bude součástí verze WordPress 5.0

Tento příspěvek píší právě pomocí Gutenbergu na mobilu. Můj první dojem je kladný. Určitě se mi v něm píše lépe, než v klasickém editoru. Ale počkejte si na příště.

Budu vděčný za zpětnou vazbu v komentářích.

Podělte se se svojím příběhem, rád jej s Vaším souhlasem zařadím do svého blogu.

Přeji Vám všem hodně úspěchů,

Standa Kremeň.

2 Komentáře(ů)

  1. Standa Kremeň

    Moc se mi to líbí

  2. lýdia

    Dobre napísané.